Про Приват. Жорстко й без паніки

Про Приват. Жорстко й без панікиПро Приват. Жорстко й без паніки. Багато букв, але якщо хочете розібратися, то раджу прочитати. На відміну від абсолютної більшості коментаторів у ФБ, я все професійне життя фінансист, працював у банківській сфері й зараз регулярно сиджу на кредитних комітетах банку. Кажу, бо оці «я не експерт і не в темі, але от моя велика мудрість…» вже трохи задолбали.

Отже, п’ять міфів про Приват людською мовою.

Міф 1. Порошенко віджав у Коломойського класний бізнес, який коштує дофіга бабла.
Це єресь. Від слова зовсім. Є таке слово, як «кукла». Це коли на пачці баксів написано $10000, але стобаксових банкнот там лише кілька згори пачки та знизу, а решта — папір. Ось так зараз виглядає Приват. Він не те що не коштує 1грн, яку за нього заплатила держава. Він коштує МІНУС кілька млрд. доларів. За такі активи доплачують, щоби хтось забрав.

Міф 2. Та не може він коштувати мінус, у них же найкращі в світі ІТ системи та картковий сервіс.
То й що? Усе своє життя суть Привату зводилася до функції пилесосу. Ефективного пилесосу з крутими ІТ системами. Він пилесосив гроші за допомогою депозитів і рахунків фізичних і юридичних осіб, а зібране переважно видавав у вигляді кредитів своїм власникам та їхнім партнерам (на різні ТОВ-ки, оффшори і т.п.). Звичайно без застави, обмежень чи прорахунку ризиків. Тепер, коли ситуація в економіці не айс і НБУ нарешті вирішив навести лад у системи, виявилося що ці гроші Коломойський і ко вертати в банк зовсім не рвуться. По-перше, стільки грошей в них просто немає, потратилися за ці роки на всякі проекти. По-друге, «по долгам платять только трусы». По-третє, нащо, якщо застав усе одно нормальних немає.

Міф 3. Так у всіх банків проблеми, але націоналізували лише Приват.
Правда. У банку Фінанси та кредит (Жеваго) було схожа історія, але його просто поставили через тимчасову адміністрацію на банкрутство. Як і положено. У купи європейських банків були великі дірки, але акціонери поматюкалися, поповнили капітал і працюють далі. З Приватом банкрутство неможливе, бо він надто великий і тоді рухне банківська система, а добавляти капітал Коломойський не буде, бо дивись вище. Лишається вибір між поганим рішенням, дуже поганим і катастрофою. Вибрали перше.

Міф 4. То що тепер буде, всі мої гроші пропали?
На щастя для вас (і на жаль для мене) — НІ. За все заплатять платники податків, у т.ч. такі як я, які від Привату трималися якнайдалі вже багато років. Казначейство забере 148(!) ярдів грн з наших зарплат, доріг, медицини, оборони і т.д. і залиє у тепер уже державний Приват. Поступово, порціями, щоби не розганяти інфляцію. І зробить усе, що зможе, щоби махіна працювала далі — проводила платежі, поповнювала банкомати, вертала депозити. Як у них це вийде? Хз, побачимо. Напевно так собі. Всяко краще, аніж катастрофа й розвал банківської системи.

Міф 5. У всьому винна влада — куди вони весь цей час дивилися!
І так, і ні. Приват завжди був великим пилесосом, але всі голови НБУ на це дивилися крізь пальці, бо так робили багато хто в банках. Коли було треба давали рефінансування. Якось стоїть, то і фіг з ним. Після 2014-ого у нас війна й криза, нарешіт взялися за голову й саме тому стало на 80+ банків менше. Тепер дійшли руки до Привату. Цю проблему рано чи пізно потрібно було вирішувати. Краще пізно, ніж ніколи.

Kostya Peresiedov

(Просмотров всего 146 , сеодня 1 )
Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Adblock
detector